Nowe biuro Colliers, zlokalizowane w powstającym budynku The Form w Warszawie, uzyskało tytuł WELL Precertified. Dążenie do uzyskania certyfikacji WELL dla nowej siedziby wpisuje się w globalną strategię ESG firmy Colliers. – Przestrzeń w duchu Newffice, łączy wysokiej jakości powierzchnię biurową, rozwiązania z zakresu ESG oraz technologie wspierające efektywność w hybrydowym modelu pracy – mówi Monika Rajska-Wolińska, Dyrektorka Generalna Colliers na region Europy Środkowo-Wschodniej.
– Rzetelne przygotowanie strategii ESG firmy, a następnie raportowanie niefinansowe, wymaga na początku tego procesu przeprowadzenia badania podwójnej istotności. Pozwala ono zidentyfikować pola, w których organizacja ma realny wpływ na zagadnienia z zakresu zrównoważonego rozwoju. Właśnie w wyniku takiego badania, oddziaływanie Colliers na własnych pracowników zostało wskazane jako jeden z kluczowych aspektów ESG. Dlatego też nie tylko na naszą nową siedzibę wybraliśmy budynek ubiegający się o certyfikat WELL, ale zdecydowaliśmy się pójść o krok dalej i w Standardzie WELL certyfikować oddzielnie także naszą powierzchnię – zaznacza Monika Rajska-Wolińska, Dyrektorka Generalna Colliers na region Europy Środkowo-Wschodniej.
– Tym samym, projektując biuro i dobierając wszystkie rozwiązania zastosowane na powierzchni, w centrum postawiliśmy człowieka – naszych pracowników i gości. Tak powstała przestrzeń w duchu Newffice, łącząca wysokiej jakości powierzchnię biurową, rozwiązania z zakresu ESG oraz technologie wspierające efektywność w hybrydowym modelu pracy. A certyfikat WELL, o który się staramy, będzie najlepszym dowodem na to, że nasze nowe środowisko pracy spełnia najwyższe standardy w zakresie wspierania dobrostanu użytkowników.
Zrównoważone rozwiązania już na etapie budowy
WELL to innowacyjny standard projektowania i zarządzania przestrzeniami biurowymi (może być zastosowany dla całych budynków, jak i pojedynczej powierzchni biurowej), który kładzie szczególny nacisk na zdrowie i dobrostan użytkowników. Obejmuje ponad 200 kryteriów technicznych, architektonicznych, operacyjnych, a nawet związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi.
Wytyczne Standardu WELL poparte są badaniami, potwierdzającymi ich pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników, a także ich satysfakcję z jakości środowiska pracy.
– Wpływ środowiskowy nieruchomości jest ściśle powiązany z ich efektywnością energetyczną i można go przeliczać na ekwiwalent emisji CO2. Znacznie trudniej jest obrać obiektywną miarę wpływu nieruchomości w społecznym wymiarze ESG. Pomocny w tej kwestii jest certyfikat WELL – mówi Wojciech Tworek, Senior Associate w dziale Strategic Advisory w Colliers, odpowiedzialny za certyfikację biura w The FORM. W procesie certyfikacji WELL poddajemy nasze biuro zewnętrznej weryfikacji zgodności z wymagającymi wytycznymi zunifikowanego, globalnego standardu. Dzięki temu zyskamy niezależne potwierdzenie realizacji naszych założeń stworzenia biura, które pozytywnie wpływa na użytkowników.
Ponad 100 zaleceń Standardu WELL
W nowym biurze Colliers wdrożonych będzie ponad 100 zaleceń Standardu WELL (architektonicznych, technicznych i operacyjnych). Dotyczą one aż dziesięciu obszarów tematycznych i obejmują między innymi:
- Zapewnienie najwyższej jakości powietrza dzięki rozwiązaniom systemu wentylacji oraz regularnym pomiarom, ale także poprzez eliminację źródeł zanieczyszczeń powietrza wewnątrz biura;
- Szereg dobrych praktyk zwiększających bezpieczeństwo higieniczno-sanitarne;
- Wytyczne dla doboru bezpiecznych i zrównoważonych materiałów budowlanych, ale też środków czystości;
- Działania, czerpiące z nauk behawioralnych, stymulujące do podejmowania regularnej aktywności fizycznej oraz wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych;
- Poparte badaniami usprawnienia architektoniczne, ale też operacyjne, pozytywnie wpływające na dobrostan psychiczny, a nawet sprzyjające realizacji potrzeb niezwiązanych z pracą;
- Rozwiązania wpływające korzystnie na komfort termiczny, akustykę, jakość oświetlenia.
The Form w Warszawie ma 31 tys. mkw. powierzchni biurowo-handlowej
Powstający na rogu ulic Pańskiej i Miedzianej budynek The Form oferuje ok. 31 tys. mkw. powierzchni biurowo-handlowej rozmieszczonej na 9 kondygnacjach naziemnych. To projekt zrównoważony, przyjazny dla środowiska i użytkowników, a także wysoko zaawansowany technologicznie.
W budynku zastosowano np. system wentylacji bez recyrkulacji powietrza wywiewanego, który minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów, co jest szczególnie ważne np. w czasie pandemii, a także w sezonie przeziębień i grypy. Instalacja wentylacji mechanicznej dostarcza 39 m³ świeżego powietrza na godzinę na osobę, co jest wartością ponadnormatywną. Większa ilość świeżego powietrza zdecydowanie wpływa na polepszenie komfortu użytkowników. Powietrze dostarczane na powierzchnię biura będzie też gruntowanie oczyszczone z pyłów zawieszonych dzięki wysokosprawnym filtrom zainstalowanym w centralach wentylacyjnych.
Obiekt oferuje dobrze rozwiniętą infrastrukturę dla rowerzystów, w tym miejsca parkingowe i szatnie, a jego lokalizacja w pobliżu sieci ścieżek rowerowych oraz licznych przystanków środków transportu publicznego dodatkowo sprzyja ekologicznemu transportowi.
Zespół ekspertów firmy Colliers wprowadzi się do nowego biura w I kw. 2025 roku. Nowa siedziba firmy zajmie ponad 2,9 tys. mkw. na najwyższym piętrze budynku.