Ponieważ 99 procent emisji gazów cieplarnianych pochodzi spoza działalności firmy, dostawcy Grupy LEGO odgrywają kluczową rolę w osiąganiu celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Nowy program zrównoważonego rozwoju, który producent stawia wobec dostawców, określa krótkoterminowe cele, które dostawcy muszą osiągnąć do 2026 roku.
Aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w swoim łańcuchu dostaw, Grupa LEGO uruchomiła nowy program zrównoważonego rozwoju dostawców. Firma zobowiązała się do ograniczenia emisji o 37 procent do 2032 r. i osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Aby to osiągnąć, dostawcy muszą podjąć znaczące kroki w celu zmniejszenia własnych emisji.
LEGO: Nie będziemy w stanie osiągnąć naszych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju bez współpracy z dostawcami
Ponad 99 procent całkowitej emisji dwutlenku węgla Grupy LEGO pochodzi spoza jej własnej działalności, głównie od dostawców dostarczających surowce, maszyny, produkty i usługi związane z produktami LEGO®.
Mówiąc wprost, świat o zerowej wartości netto nie jest po prostu możliwy, jeśli nie znajdziemy rozwiązań, które przewyższają nasze własne działania. Nie będziemy w stanie sami osiągnąć naszych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju – musimy współpracować z naszymi dostawcami. Chcemy, aby dzieci odziedziczyły zdrową planetę i nie ma czasu do stracenia – mówi Annette Stube, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie LEGO.
Ogłoszenie nowego programu jest kluczową częścią planu działań Grupy LEGO na rzecz klimatu. Firma pracuje także nad wymierną redukcją emisji gazów cieplarnianych (GHG) pochodzących z własnej działalności, co wymaga zmniejszenia zużycia energii i przyspieszenia przejścia na energię odnawialną. Przykładami mogą być zwiększenie mocy fotowoltaicznej o 16 procent w porównaniu z 2022 r. i plany jej podwojenia do 2026 r. W tym roku firma wprowadziła również roczny wskaźnik KPI dotyczący emisji dwutlenku węgla, który mierzy emisję w fabrykach, sklepach i biurach, aby pomóc zapewnić krótkoterminowy postęp.
– Zrównoważony rozwój to licencja na prowadzenie działalności i wymóg dotyczący sposobu, w jaki prowadzimy działalność, w tym sposobu, w jaki wybieramy naszych dostawców. Mamy pomysły i ścieżkę, ale nie możemy tego zrobić sami. Potrzebujemy wszystkich naszych wspaniałych partnerów, aby pomogli nam osiągnąć nasze cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Program zrównoważonego rozwoju dostawców opiera się na współpracy i nie możemy niedoceniać mocy wspólnej pracy na rzecz tworzenia prawdziwych, trwałych zmian i bardziej zrównoważonej przyszłości – mówi Carsten Rasmussen, dyrektor ds. operacyjnych w Grupie LEGO.
Kluczowe wymagania LEGO wobec dostawców
Program zrównoważonego rozwoju dostawców opiera się na programie Engage-to-Reduce uruchomionym przez Grupę LEGO w 2014 roku, aby pomóc dostawcom w raportowaniu danych środowiskowych i zmniejszaniu ich wpływu na emisję dwutlenku węgla, wodę i lasy.
Program Engage-to-Reduce określa kluczowe wymagania i działania, które muszą podjąć dostawcy, w tym:
- Dostarczanie szczegółowych danych na temat ilości dwutlenku węgla związanej z produktami i usługami nabywanymi przez Grupę LEGO
- Zapytanie dostawców o cele krótkoterminowe pokazujące oszczędności emisji związane z produkcją tych produktów do 2026 r. i dalej do 2028 r.
- Współpraca w celu identyfikacji i opracowania działań i inicjatyw, które dostawcy muszą podjąć, aby osiągnąć cele redukcyjne wyznaczone przez Grupę LEGO. Obejmuje to poprawę efektywności ich obiektów w celu zużywania mniejszej ilości zasobów, przejście na odnawialne źródła energii, jeśli to możliwe, lub znalezienie mniej emisyjnych sposobów transportu materiałów.
Od 2024 r. dostawcy będą musieli udostępniać raporty i w przyszłości będzie to wymóg roczny.
Grupa LEGO koncentruje się na budowaniu potencjału i będzie dzielić się wiedzą i nauką z dostawcami, początkowo koncentrując się na rozliczaniu emisji dwutlenku węgla, aby pomóc im osiągnąć cele. Posiada również zespół ekspertów w zakresie zrównoważonego rozwoju, z którym dostawcy mogą się kontaktować w razie potrzeby.
Firma wprowadziła nowy program zrównoważonego rozwoju dostawców podczas niedawnego szczytu dostawców, aby informować i angażować dostawców ze wszystkich kategorii zamówień, którzy w największym stopniu przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla w zakresie 3.
Grupa LEGO w dalszym ciągu pilnie pracuje nad redukcją emisji. Zwiększyła wydatki na inicjatywy środowiskowe o 60 procent w 2023 r. w porównaniu z 2022 r., w tym poczyniła znaczne inwestycje w innowacje w zakresie zrównoważonych materiałów, technologię produkcji i łańcuch dostaw.
Więcej informacji o działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju Grupy LEGO TUTAJ.