Po raz pierwszy w historii Grupy, niefinansowa część sprawozdania została opracowana zgodnie ze standardami ESRS, stanowiącymi uzupełnienie dyrektywy CSRD – i to na rok przed obowiązkowym sprawozdawstwem. – Aby sprostać przyszłym wyzwaniom związanym z ujawnianiem danych, dokładnie przeanalizowaliśmy nasz proces raportowania pod kątem nowych wymogów i wdrożyliśmy zmiany z wyprzedzeniem – mówi Aleksandra Małozięć, Dyrektor ds. ESG i Komunikacji Korporacyjnej w FFiL Śnieżka SA.
– W tym roku, wybrane dane niefinansowe przedstawione w sprawozdaniu zarządu z działalności zostały poddane atestacji przez biegłego rewidenta zgodnie z Dyrektywą CSRD. To znaczący krok naprzód, który podkreśla naszą transparentność i dbałość o rzetelność przedstawianych informacji – podkreśla Aleksandra Małozięć.
Grupa opracowała plan transformacji i wyznaczyła cele do realizacji w perspektywie krótkoterminowej, które wskazują kierunek dalszych zmian na drodze do zrównoważonego rozwoju.
– Przyjęcie Strategii jest naszą odpowiedzią na rosnącą świadomość i oczekiwania konsumentów, przedstawicieli rynku kapitałowego oraz partnerów biznesowych. Wynika również z naszej gotowości do odpowiadania na dynamiczne zmiany w otoczeniu regulacyjnym – zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. W okresie przejściowym (obejmującym kilka najbliższych lat) będziemy realizować wyznaczone cele równolegle wyznaczając nowe i rozwijając kompetencje w zakresie ESG – podkreśla Aleksandra Małozięć, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i ESG.
Strategia została opracowana dla spółek FFiL Śnieżka SA (podmiotu dominującego) oraz Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o., które pełnią kluczowe role w obecnym modelu operacyjnym Grupy. Docelowo zostaną nią objęte wszystkie wchodzące w jej skład przedsiębiorstwa – działające zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Działania i Raport ESG Śnieżka
Grupa Śnieżka opublikowała zintegrowany raport za 2023 rok w wersji interaktywnej. Stanowi on kompleksową analizę osiągnięć Grupy, integrując wyniki finansowe z aspektami dotyczącymi wpływu środowiskowego, społecznego oraz ładu korporacyjnego (ESG).
Raport składa się z trzech głównych części: Finanse, Biznes i ESG. Został opracowany z myślą o kompleksowym przedstawieniu zależności między finansowymi i pozafinansowymi aspektami funkcjonowania Grupy. Z punktu widzenia firmy to szczególna edycja, ponieważ podsumowuje pierwszy rok realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Śnieżki. Strategia, której hasło przewodnie to Zielony ma znaczenie, stanowi odpowiedź Grupy na rosnącą świadomość i oczekiwania konsumentów oraz partnerów biznesowych, a także na dynamiczne zmiany rynkowe i nowe regulacje prawne.
W raporcie przedstawiono zarówno dane ilościowe, jak i jakościowe, które przybliżają czytelnikom kontekst otoczenia rynkowego Grupy, a także tłumaczą kierunek i charakter realizowanych zmian. Dane te są kluczowe dla zrozumienia strategii i operacji Grupy.
– Dzięki zastosowaniu interaktywnej formy prezentacji danych finansowych i niefinansowych, czytelnik raportu może w prosty i szybki sposób porównywać aktualne wyniki z historycznymi danymi, co ułatwia analizę i zrozumienie dynamiki zmian. Jest to szczególnie pomocne dla analityków i inwestorów. Rozbudowana struktura raportu oraz odpowiednia prezentacja danych umożliwiają lepsze zrozumienie strategicznych decyzji podejmowanych przez Grupę – mówi Aleksandra Małozięć.
Wysiłki Grupy w obszarze ESG zostały docenione przez EcoVadis, największego na świecie dostawcę ratingów zrównoważonego rozwoju w biznesie, który w 2023 r. przyznał Śnieżce Złoty Medal, lokując ją wśród czołowych 5 proc. firm, które przeszły proces certyfikacji. To potwierdzenie ogromnego wkładu na rzecz tworzenia wartości użytkowej dla akcjonariuszy i inwestorów oraz propagowania dobrych praktyk w zakresie sprawozdawczości niefinansowej z obszaru zrównoważonego rozwoju.
Ślad węglowy i OZE w Grupie Śnieżka
Całkowity ślad węglowy FFiL Śnieżka SA w 2023 roku wyniósł 98 120,33 t CO2e (z uwzględnieniem zakresu 2 obliczonego metodą market-based), co oznacza spadek poziomu śladu węglowego w odniesieniu do roku bazowego o około 33 proc.
Zmniejszenie emisji GHG przez Spółkę nastąpiło we wszystkich trzech zakresach śladu węglowego, a więc objęło zarówno emisje pośrednie, jak i bezpośrednie. Wynik ten związany jest ze spadkiem ilości zakupionych surowców oraz zakupem energii pochodzącej wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Emisja zakresu 1 obejmującego emisje bezpośrednie uległa zwiększeniu w stosunku do roku poprzedzającego.
100 proc. energii elektrycznej zakupionej przez FFiL Śnieżka SA w 2023 roku pochodziło z odnawialnych źródeł energii, co jest potwierdzone gwarancjami pochodzenia oraz dokumentami potwierdzającymi ich umorzenie wystawionymi przez Towarową Giełdę Energii. Odsetek zużytej energii pochodzącej z OZE w Grupie Śnieżka wyniósł w roku 2023 aż 69 proc. W kolejnym roku Grupa planuje dalszy wzrost ze względu na wykonanie instalacji fotowoltaicznych w Ukrainie i na Węgrzech oraz zakontraktowanie dostawy energii z OZE w roku 2024 przez spółki Śnieżka SA, Śnieżka ToC oraz Rafil SA.
Pełny raport jest dostępny TUTAJ.