Firma Ghelamco działająca na rynku nieruchomości komercyjnych podsumowała 2023 rok. Jednym z kluczowych aspektów w strategii Ghelamco były kwestie związane z ESG – wdrażanie proekologicznych, niskoemisyjnych i energooszczędnych rozwiązań w realizowanych projektach oraz uczestnictwo w organizacjach skupiających się na aspektach środowiskowych w biznesie.
Na początku 2023 roku Ghelamco Poland jako pierwsza firma z branży nieruchomości w Polsce dołączyła do międzynarodowej inicjatywy Science Based Targets (SBTi), która wspiera najbardziej ambitne firmy w walce z globalnym ociepleniem zgodnie z Porozumieniem Paryskim. Oprócz tego Ghelamco zostało również członkiem programu Partnerstwo dla Klimatu, zainicjowanego przez m.st. Warszawa, a także międzynarodowej organizacji UN Global Compact pod egidą ONZ, największej na świecie inicjatywy skupiającej zrównoważony biznes.
Certyfikowane projekty Ghelamco w Warszawie
Warsaw UNIT, ultranowoczesny i niskoemisyjny wieżowiec Ghelamco, w 2023 roku jako pierwszy budynek w Polsce uzyskał certyfikację WELL Core na najwyższym możliwym poziomie – Platinum. Już wcześniej obiekt jako pierwszy wysokościowiec nad Wisłą otrzymał zielony certyfikat BREEAM z najwyższą oceną Outstanding. O energooszczędny i niskoemisyjny charakter Warsaw UNIT codziennie dba ponad 40 tys. czujników i 800 liczników w ramach supernowoczesnego systemu BEMS. Dzięki temu i wielu innym rozwiązaniom, jego zużycie energii jest nawet o blisko 30 proc. mniejsze niż w porównywalnych budynkach wysokościowych tego typu. Warsaw UNIT jest także pierwszym wieżowcem w Polsce zasilanym w 100 proc. czystą energią elektryczną.
W 2023 roku Ghelamco zorientowało swoją strategię inwestycyjną głównie na rynek warszawski. W stolicy deweloper realizuje najwyższy obecnie budowany obiekt w Polsce – 174-metrowy wieżowiec The Bridge w narożniku ulic Towarowej i Grzybowskiej, który zaoferuje łącznie 47 tys. mkw. najwyższej klasy powierzchni biurowej. Budynek będzie jednym z najbardziej ekologicznych i zaawansowanych technologicznie wysokościowców w Europie Środkowo-Wschodniej, co potwierdzają pierwsze w Europie Środowo-Wschodniej certyfikaty SmartScore i WiredScore na najwyższym platynowym poziomie. Oprócz nich będzie również certyfikowany w systemach WELL, BREEAM, Green Building Standard oraz „Obiekt bez barier”. Wieżowiec połączony zostanie z historycznym gmachem wydawnictwa Bellona, który obecnie przechodzi renowację i przebudowę.
– The Bridge będzie jednym z najbardziej spektakularnych obiektów w naszym portfolio. Łączy w sobie wszystkie najistotniejsze dla nas aspekty z zakresu ESG, takie jak niskoemisyjność, energooszczędność oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii służących zdrowiu i komfortowi pracy. Mam nadzieję, że dzięki wyróżniającej się architekturze spod kreski holenderskich i polskich architektów, wieżowiec będzie wartościowym uzupełnieniem panoramy Warszawy i zostanie równie ciepło przyjęty przez jej mieszkańców jak nasze wcześniejsze projekty – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.
Drugim projektem Ghelamco w Warszawie jest kompleks biurowy VIBE. Realizacja pierwszego budynku o powierzchni 15 tys. mkw. powoli zmierza ku końcowi. Równolegle trwają prace projektowe nad drugim etapem, w ramach którego powstanie 95-metrowa wieża. VIBE łączy doskonałą lokalizację w biznesowym centrum Warszawy z najwyższą dbałością o dobrostan pracowników i poszanowaniem środowiska naturalnego. Jego wyjątkowość polega również na pierwszym w Polsce muzycznym DNA dla budynku biurowego. Podobnie jak Warsaw UNIT i The Bridge, biurowiec będzie wykorzystywał zaawansowany system zarządzania energią (Building Energy Management System), który pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia energii. Zrównoważony charakter projektu potwierdzą certyfikaty w systemach WELL, BREEAM, SmartScore, WiredScore i Green Building Standard.
Ghelamco jest jednym z największych międzynarodowych deweloperów w Europie, działającym na rodzimym rynku w Belgii, ale także w Wielkiej Brytanii i na Cyprze. W Polsce swoje inwestycje zrealizował m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi i we Wrocławiu. Ghelamco jako pierwszy deweloper w Polsce certyfikował swoje biurowce w prestiżowym systemie BREEAM (2010) oraz SmartScore i WiredScore (2022), a także odkrył biurowy potencjał stołecznej Woli, kreując w okolicach ronda Daszyńskiego biznesowe centrum Warszawy. Ghelamco dąży do osiągnięcia pełnej neutralności energetycznej do 2025 roku. Dzięki budowie własnych farm fotowoltaicznych, wszystkie budynki dewelopera będą zasilane w 100 proc. czystą energią. Ghelamco postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie, aktywnie działając na rzecz kształtowania przestrzeni miejskiej, czego sztandarowym przykładem jest Plac Europejski w Warszawie. Dodatkowo, by wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości przestrzeni publicznej w polskich miastach.
Comments 1