Trzecia farma fotowoltaiczna należąca do Equinor w Polsce i znajdująca się w Lipnie, rozpoczęła właśnie produkcję testową. Tym samym moc lądowych odnawialnych źródeł energii zwiększyła się do 200 MW umacniając pozycję Equinor na jednym z najszybciej rozwijających się rynków energii odnawialnej w Europie.
Farma słoneczna Lipno znajduje się w województwie wielkopolskim w zachodniej Polsce. Elektrownia o mocy 53 MW została zbudowana i będzie w pełni obsługiwana przez polskiego producenta energii odnawialnej Wento, spółkę w 100 proc. zależną od Equinor.
Portfolio lądowych źródeł odnawialnych Equinor
Equinor kupił spółkę Wento z jej 1,6 GW projektami solarnymi w 2021 roku. Trzy lata po przejęciu Wento przekształciło się z niewielkiego dewelopera energii słonecznej w zaawansowanego technologicznie producenta energii w Polsce, obsługującego obecnie trzy elektrownie słoneczne i jedną farmę wiatrową o łącznej mocy 200 MW.
– Historia i rozwój spółki Wento pokazuje, w jaki sposób Equinor inwestuje w lokalne firmy deweloperskie w celu stworzenia silnego biznesu odnawialnych źródeł energii na lądzie na wybranych rynkach – mówi Anders Bade, Wiceprezes ds. Lądowych Odnawialnych Źródeł Energii i Rynków w Equinor.
Łączna roczna produkcja energii z portfela obsługiwane. go przez Wento szacowana jest na około 280 GWh, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez około 140 000 polskich gospodarstw domowych.
W ramach uruchomienia nowej farmy fotowoltaicznej Lipno spółka Danske Commodities, należąca w 100% do Equinor i zajmująca się obrotem energią, podpisała umowę bilansującą z elektrownią i będzie odpowiedzialna za sprzedaż wyprodukowanej energii na polskim rynku energetycznym. Danske Commodities pełni działania tradingowe dla aktywów Wento, opierając się na prawie 15-letnim doświadczeniu w handlu energią w Polsce.
– Opracowaliśmy odrębny model biznesowy, który pozwala nam efektywnie skalować nasz portfel odnawialnych źródeł energii na lądzie i tworzyć wzrost wartości z handlu energią – dodaje Anders Bade.
Wytwarzanie i magazynowanie energii
Od momentu przejęcia przez Equinor, Wento rozbudowało swój portfel projektów, skutecznie podwajając go do ponad 3 GW możliwości produkcyjnych energii z lądowych odnawialnych źródeł energii. Projekty spółki zostały zdywersyfikowane i poza wytwarzaniem energii, obejmują również jej magazynowanie, co zwiększa elastyczność w zarządzaniu energią i potencjał dalszego rozwoju.
– Polska aktywnie rozwija energetykę odnawialną, aby zwiększyć krajowe moce energetycznei poprawić bezpieczeństwo energetyczne. Dla Wento i Equinor j st to ekscytująca okazja, aby stać się wiodącym graczem na rozwijającym się rynku energii odnawialnej – mówi Wojciech Cetnarski, Prezes Zarządu Wento.
Na początku 2024 roku Wento wygrało polską aukcję rynku mocy z czterema projektami magazynowania energii o łącznej mocy około 400 MW/1,6 GWh. Ostateczne decyzje inwestycyjne dla wszystkich czterech projektów zostaną podjęte w ciągu najbliższych kilku lat. Bateryjne systemy magazynowania energii będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłej stabilności polskiej sieci energetycznej, w miarę jak Polska będzie zwiększała udział energii odnawialnej w krajowym systemie energetycznym.
Generalnym wykonawcą elektrowni słonecznej Lipno jest polska firma Electrum Concreo, inżynierem kontraktu jest spółka J.S. Hamilton Poland, a nadzór w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy sprawuje gdańska firma Human BHP.
Prezes Equinor: Budujemy szeroką ofertę energetyczną
– Equinor chce być wiarygodnym partnerem energetycznym dla Polski i wspierać jej transformację energetyczną. Budujemy szeroką ofertę energetyczną w kraju, dywersyfikując źródła wytwarzania i dostaw energii – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce.
Oprócz inwestycji w lądowe odnawialne źródła energii, Equinor jest zaangażowany w rozwój trzech morskich farm wiatrowych Bałtyk 1, Bałtyk 2 i Bałtyk 3, które rozwija wspólnie z Polenergią. Equinor dostarcza również gaz ziemny z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe.