Zrównoważony rozwój to kluczowy aspekt działalności – informuje Emirates – międzynarodowy operator linii lotniczych. Emirates ogranicza oddziaływanie na środowisko w trzech głównych obszarach: ograniczanie emisji, odpowiedzialnej konsumpcja oraz ochrony zwierząt i ich siedlisk.
Redukcja odpadów
Strategia Emirates na rzecz zrównoważonego środowiska opiera się w znacznej mierze na redukcji ilości odpadów wytwarzanych przez obiekty komercyjne i mieszkalne oraz tych kierowanych na wysypiska.
Aby ograniczyć ilość odpadów produkowanych podczas lotu, personel pokładowy Emirates zawsze segreguje zużyte butelki plastikowe i szklane, które następnie trafiają do Emirates Flight Catering do recyklingu. Ponadto przewoźnik we współpracy z zespołami lotnisk w Dubaju i Aircraft Cabin Appearance starają się zmniejszyć ilość odpadów lotniczych, które lądują na wysypiskach. W czerwcu 2023 roku linie zainicjowały nowy projekt, w ramach którego miliony uszkodzonych, nienadających się do użytku naczyń – plastikowych tac, misek, talerzy czy naczyń żaroodpornych – są wykorzystywane do produkcji nowych produktów gotowych do użycia.
Na pokładzie samolotów
W zestawach akcesoriów podróżnych Emirates – wykonanych z wodoodpornego papieru do pakowania – znajdują się wytrzymałe przybory z alternatywnych materiałów. Z kolei dodatkowe torby na zabawki, zestawy dla dzieci i pluszaki wykonane są z plastikowych butelek poddanych recyklingowi oraz innych materiałów alternatywnych. Do produkcji saszetek, toreb podróżnych i plecaków wykorzystuje się przędzę pochodzącą w całości z przetworzonych plastikowych butelek.
Wprowadzony w styczniu tego roku zestaw pościeli dla pasażerów klasy biznes zawiera roślinne włókna modalowe z certyfikatem EU Ecolabel. Ponadto od 12 maja 2023 roku Emirates stopniowo wycofuje papierowe karty pokładowe na loty do Dubaju, zmniejszając ilość zużywanego papieru. Natomiast od 1 czerwca 2023 roku przewoźnik stosuje zamknięty system recyklingu, w ramach którego plastikowe przedmioty używane podczas lotu są przetwarzane po zakończeniu ich cyklu życia na nowe produkty. W listopadzie 2023 roku przewoźnik wprowadził wyjątkową kolekcję kapsułową walizek, toreb i akcesoriów – wykonanych z materiałów w całości pochodzących ze modernizowanych samolotów.
Ochrona zwierząt i ich siedlisk
Bogata bioróżnorodność naszej planety to atrakcja przyciągająca podróżników, którzy pragną zobaczyć różne ekosystemy i unikalne gatunki na własne oczy. Podróżujemy w poszukiwaniu cudów natury, wobec czego branża lotnicza musi chronić planetę, ograniczając do minimum swoje oddziaływanie na środowisko.
Grupa Emirates traktuje to zadanie poważnie, wdrażając zrównoważone praktyki i wspierając działania na rzecz ochrony przyrody. W latach 2023-24 przewoźnik podpisał nowe umowy na dostawy ekologicznego paliwa lotniczego (SAF) po raz pierwszy do hubu lotniczego w Dubaju, a także do Amsterdamu i Singapuru. Linie wykonały pierwszy lot demonstracyjny A380 z wykorzystaniem w jednym z silników wyłącznie paliwo ekologiczne, gromadząc cenne dane, które ułatwią przejście na SAF całej branży lotniczej. Od ponad 20 lat Emirates wspiera zrównoważony ekosystem Pustynnego Rezerwatu Przyrody w Dubaju (DDCR). To największy park narodowy emiratu, w którym ochronie podlegają rodzima fauna i flora.
Z kolei w Australii Emirates wspomaga ochronę niezwykłej bioróżnorodności Wolgan Valley w australijskich Górach Błękitnych, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tym regionie linie otworzyły ośrodek One&Only Wolgan Valley, w którym posadzono ponad 175 tys. rodzimych drzew i krzewów. Pracownicy dnata Travel sadzą lasy mangrowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, tworzą specjalne strefy dla pszczół we Włoszech i Irlandii oraz dbają o przepiękny ogólnodostępny ogród różany Walled Orchard w Cuerden Valley Park w Wielkiej Brytanii.
Ochrona dzikiej przyrody
Linie Emirates nie tolerują przewozu gatunków objętych zakazem, trofeów myśliwskich ani żadnych produktów odzwierzęcych otrzymanych w wyniku nielegalnych działań. Przewoźnik wspiera realizację postanowień konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), współpracując między innymi z Ministerstwem Zmian Klimatu i Środowiska ZEA.
W 2023 roku linie otrzymały certyfikat modułu IEnvA w zakresie zwalczania nielegalnego handlu dziką przyrodą (IWT). Emirates szerzy wiedzę o dobrostanie zwierząt (zwłaszcza w branży turystycznej) i aktywnie uczestniczy w pracach grupy United for Wildlife Transport. Dzięki wprowadzeniu szkoleń dotyczących świadomości ekologicznej dla ponad 30 tys. pracowników, znacząco wzrosła rozpoznawalność oznak nielegalnego handlu zwierzętami w ramach lotów zarówno pasażerskich, jak i towarowych. Powstały specjalne kanały, którymi można szybko zgłaszać podejrzane przypadki, co pozwala naszemu zespołowi i partnerom przeciwdziałać zagrożeniom.
Źródło: mat. pras. Emirates