Edyta Chromiec, Associate Director w Colliers, stanęła na czele linii certyfikacji i analiz zrównoważonego budownictwa – jednej z kluczowych i najdynamiczniej rozwijających się linii w dziale ESG Colliers.
Wielokryterialna certyfikacja nieruchomości i analizy eksperckie to jedna z kluczowych linii w dziale ESG Colliers. Wzrost świadomości inwestorów w zakresie zrównoważonego rozwoju, wzrosty cen energii oraz regulacje prawne nakładane przez UE w celu osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 r. powodują, że z roku na rok dynamicznie rośnie liczba certyfikacji prowadzonych przez doradców Colliers – w Polsce i za granicą. W związku z rozwojem linii na jej czele stanęła Edyta Chromiec, ekspertka z ponad 10-letnim stażem, która niemal od samego początku swojej kariery specjalizuje się w tematyce związanej ze zrównoważonym rozwojem nieruchomości.
Certyfikacja wielokryterialna to usługa, która jest świadczona przez Colliers Poland już 12 lat – najpierw w ramach działu Doradztwa Budowlanego, obecnie w strukturach działu ESG. Przez ten czas dorobiła się bogatego portfolio przeprowadzonych audytów dla istniejących budynków i wnętrz komercyjnych. W ramach rozwoju tej linii biznesowej, Colliers stawia na kompleksowe podejście do międzynarodowej certyfikacji, zarówno dla nowych i eksploatowanych budynków w uznanych systemach oceny zrównoważonego budownictwa takich, jak amerykański LEED i brytyjski BREEAM oraz w tych nastawionych na komfort użytkownika, jak WELL i Fitwel.
Oprócz certyfikacji eksperci prowadzą specjalistyczne analizy dotyczące zrównoważonego budownictwa, takie jak modelowanie energetyczne, analizy wbudowanego śladu węglowego, strategie adaptacyjności obiektu, symulacje komfortu termicznego i wizualnego, analizy technologii niskoemisyjnych i pasywnych, oceny ekologiczne działki i inne. Linia wspiera również sektor wykonawstwa budowlanego w odniesieniu do aktualnych trendów i wymogów ESG dla procesu budowy.
Eskperci linii współpracują z deweloperami, projektantami, wykonawcami, właścicielami i zarządcami nieruchomości. W chwili obecnej koordynują ponad 100 procesów – zarówno certyfikacje w różnych systemach i etapach inwestycji, jak również analizy eksperckie i usługi wsparcia GW. Działają lokalnie oraz w krajach takich, jak Albania, Chorwacja, Słowenia i Estonia, popularyzując zrównoważone budownictwo na wschodzących rynkach wschodnioeuropejskich.
– O ile zielone certyfikaty w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak Polska, Rumunia, Węgry i Czechy, gdzie od lat prężnie działają lokalne zespoły Colliers, stanowią już niemal standard, o tyle są kraje w tym regionie, gdzie wciąż istnieje duża nisza w tym obszarze. Z roku na rok rosną jednak oczekiwania inwestorów w zakresie zrównoważonego rozwoju, co zauważamy zarówno po większej rozpoczynanych procesów certyfikacyjnych, jak i większej liczbie zapytań o doradztwo w zakresie zrównoważonej budowy. Biorąc pod uwagę regulacje prawne nakładane przez UE, wymuszające na firmach raportowanie i redukcje śladu węglowego, oraz rosnące wymogi najemców względem nieruchomości, znaczenie zielonych certyfikacji i strategii dekarbonizacji budynków już od etapu budowy będzie w najbliższych latach rosło. To oznacza większe zapotrzebowanie na usługi w zakresie ESG i zrównoważonego budownictwa. Świadomi tego stale rozbudowujemy naszą ofertę i wzmacniamy kompetencje naszych ekspertów i same zespoły sustainability, czego przykładem jest zasłużony awans Edyty Chromiec na Associate Directora – mówi Andrzej Gutowski, dyrektor ESG w Colliers na region Europy Środkowo-Wschodniej.
Jako Associate Director Edyta Chromiec stanęła na czele linii certyfikacji i analiz zrównoważonego budownictwa w dziale ESG Colliers. W nowej roli będzie odpowiadać za dalszy rozwój powiązanych z nią usług, standaryzację i realizację celów biznesowych, relację z klientami, oraz dbanie o zapewnianie najwyższej jakości usług.
– Edyta od początku współtworzyła dział ds. ESG w Colliers, którego intensywny rozwój to między innymi zasługa jej wiedzy, merytoryki, wszechstronnego doświadczenia i praktyki w zrównoważonym budownictwie. Jest wybitną ekspertką w dziedzinie certyfikacji, z olbrzymim zrozumieniem potrzeb klienta i praktycznym zastosowaniem pryncypiów ESG na prowadzonych projektach. Odgrywa ona wiodącą rolę nie tylko w zarządzaniu zespołem świadczącym usługi certyfikacji, ale ma również wkład w podnoszenie świadomości uczestników rynku nieruchomości w temacie zrównoważonego rozwoju. Awans na stanowisko Associate Directora w Colliers to efekt jej znaczącego rozwoju biznesowego działu, rosnącego znaczenia usług związanych ze zrównoważonym budownictwem w Unii Europejskiej, potwierdzanych uznanymi międzynarodowo certyfikatami – dodaje Andrzej Gutowski.
Edyta Chromiec to ekspertka z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie zrównoważonego budownictwa. Do Colliers dołączyła w lutym 2022 roku i od tego czasu bierze aktywny udział w rozbudowie portfolio firmy o nowe warianty oceny budynków oraz specjalistyczne opracowania związane ze strategią zrównoważonego rozwoju dla inwestycji komercyjnych. Podjęła nowatorskie inicjatywy na rzecz wzrostu świadomości tematyki ESG w sekorze budowlanym. Prowadziła procesy certyfikacyjne w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie współpracowała z międzynarodowymi zespołami projektantów i inżynierów.
Przed dołączeniem do Colliers pracowała dla firmy Sweco Poland jako lider warszawskiego zespołu prowadzącego certyfikacje BREEAM i LEED, oraz dla firmy inżynierskiej TPF Group w dziale projektowym. Była również niezależnym konsultantem ds. zrównoważonej budowy w imieniu firm wykonawczych, zdobyła ogromne doświadczenie w zakresie certyfiakcji oraz tworzenia zielonych polityk na budowach.
Edyta Chromiec z wykształcenia jest magistrem inżynierem architektem, uczestniczyła również w studiach podyplomowych z zakresu budownictwa energooszczędnego. Posiada niezbędne licencje certyfikacyjne i jedyną w Polsce brytyjską akredytację specjalisty ds. zrównoważonej budowy (SSM – Site Sustainability Manager). Od 2015 roku należy do Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. W latach 2018-2019 udzielała się w zespole eksperckim SARP ds. zrównoważonego rozwoju, gdzie współtworzyła publikacje branżowe z tego obszaru.
– Zrównoważony rozwój w budownictwie był obszarem, który zafascynował mnie od samego początku studiów. Kiedy w Polsce trend ten dopiero kiełkował, powiązałam już z tą tematyką moje projekty dyplomowe, inspirując się zachodnimi przykładami. Tym bardziej cieszę się, że po latach zaopiekowałam się linią biznesową związaną z certyfikacją i analizami z tego obszaru w tak prestiżowej firmie jak Colliers, uznanej globalnie. Aktualnie ten pion biznesowy w fimie jest bardzo interdyscyplinarny. Z analizami eksperckimi działamy nieszablonowo i wychodzimy poza ramy certyfikacji, nadając im nową rynkową wartość i realną przydatność w kwestiach ESG. Starannie dobieramy partnerów do współpracy i prowadzimy projekty, z którymi się utożsamiamy. Dzięki współpracy zagranicznej, mamy obszerne porównanie różnych standardów i podejść do zrównoważonego budownictwa. Udało nam się wprowadzić pierwsze zielone projekty na niekatywnych jeszcze rynkach bałkańskich i wciąż planujemy szerzyć dobry wpływ. Już teraz koordynujemy dziesiątki procesów, a ich liczba stale rośnie. To niezmiernie cieszy, bo odzwierciedla rosnącą świadomość rynku oraz realnie pozwala ograniczyć wpływ wysokoemisyjnego sektora nieruchomości na środowisko, podnieść komfort użytkowania budynków i wpisać się w strategie ESG podmiotów inwestujących – mówi Edyta Chromiec, Associate Director w Dziale ESG, Colliers.