Clarios – producent systemów akumulatorowych – w swoim raporcie o zrównoważonym rozwoju z 2023 roku podkreśla zaangażowanie w gospodarkę obiegu zamkniętego, przejawiające się nastawieniem na recykling i integrację łańcucha dostaw. – Nasze wysiłki przekraczające globalne standardy w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony środowiska stanowią główny czynnik naszego sukcesu – mówi CEO Clarios Mark Wallace.
W Clarios zużyte akumulatory są krytycznym zasobem, a nie odpadem. Clarios działa w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego, poddając recyklingowi w swojej sieci około 8000 zużytych akumulatorów na godzinę. System ten zaczyna się od umiejętnego doboru surowców na etapie projektowania akumulatora, a kończy cyklem produkcyjnym obejmującym wykorzystanie materiału ze zużytych akumulatorów do wytworzenia nowego.
– Uważamy, że nasze wysiłki przekraczające globalne standardy w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony środowiska stanowią główny czynnik naszego sukcesu” – mówi CEO Clarios Mark Wallace. We wszystkich procesach biznesowych staramy się wykazywać przywiązaniem do zasad zrównoważonego rozwoju, aby dalej obniżać nasze emisje gazów cieplarnianych.
Zamknięty łańcuch dostaw Clarios
Clarios otrzymał nagrodę w kategorii 2023 Circular Economy w konkursie World Sustainability Awards. Zamknięty łańcuch dostaw Clarios zaczyna się i kończy w tym samym punkcie – tam, gdzie realizowane są dostawy nowych akumulatorów dla klientów, Clarios odbiera w zamian zużyte akumulatory.
Akumulatory Clarios zaprojektowane są tak, aby 99 proc. materiałów zużytych do ich produkcji można było odzyskać, poddać recyklingowi i wykorzystać do wytworzenia nowych akumulatorów lub innych produktów. System obiegu zamkniętego i sieć odwróconej logistyki zmniejsza zapotrzebowanie na setki tysięcy kilometrów transportu co roku. Surowce wtórne w akumulatorach Clarios wymagają 90 proc. mniej energii podczas produkcji i generują o 90 proc. mniejszą emisję gazów cieplarnianych niż nowe surowce.
Działania CSR
W raporcie o zrównoważonym rozwoju z 2022 roku po wnikliwych rozmowach z interesariuszami, analizie kwestii materiałowych i globalnych trendów oraz ocenie ewoluujących oczekiwań firmy, Clarios wyznaczył cztery obszary zaangażowania.
We współpracy z Clarios UNICEF wdraża w 14 krajach o niskim i średnim PKB program „Zdrowe warunki środowiskowe dla zdrowych dzieci”, który ma chronić dzieci przed chorobami i zagrożeniami środowiskowymi, w tym wynikającymi ze zmian klimatu. W ramach tego programu UNICEF dotarł do ponad 1,5 miliona opiekunów z programami popularyzującymi kwestie wpływu zagrożeń środowiskowych na dzieci i metody ochrony ich przed nimi, angażując w tym celu co najmniej 700 młodych aktywistów. Ponad 3000 pracowników służby zdrowia przeszło szkolenia dotyczące różnych aspektów programu.
W marcu 2024 r. UNICEF udostępnił kurs e-learning dotyczący chorób środowiskowych u dzieci dla pracowników służby zdrowia na całym świecie. W ciągu niespełna dwóch miesięcy odnotowano ponad 1300 zapisów na ten kurs online. Pilna konieczność ochrony dzieci przed chorobami środowiskowymi skłoniła następne 10 krajów do rozpoczęcia stosownych działań ze wsparciem UNICEF. UNICEF nie preferuje żadnej firmy, marki, produktu ani usługi.
Blueprint 2030
W trosce o przyszły rozwój Clarios opracował strategię Blueprint 2030 opartą na wyjątkowym know-how firmy w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego, która wyraźnie pokazuje, jak firma chce się rozwijać i jakie przyjmie kryteria postępu. Poszczególne priorytety strategii Blueprint 2030 skorelowane są z konkretnymi Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Priorytety te dotyczą m.in. interdyscyplinarnej odpowiedzialności, wkomponowania zrównoważonego rozwoju w strategię biznesową i celów opartych na nauce.
Pełna treść Raportu Zrównoważonego Rozwoju Clarios TUTAJ.