Grupa Stena Recycling uzyskała akceptację inicjatywy Science Based Targets (SBTi) na realizację krótko i długoterminowych celów związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej. – Jesteśmy zdeterminowani, aby zmniejszyć nasz własny ślad węglowy – mówi Kristofer Sundsgård, CEO Stena Recycling Group.
Wszystkie spółki w ramach grupy Stena Recycling w ośmiu krajach zobowiązały się do realizacji celów w ramach inicjatywy Science Based Targets, zarówno w odniesieniu do celów krótkoterminowych, jak i celów związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej. Cele krótkoterminowe zostały zweryfikowane i zatwierdzone w sierpniu 2023 r., a teraz zweryfikowane i zatwierdzone zostały cele długoterminowe.
Cel Stena Recycling: Zerowa emisja do 2050
Zatwierdzony cel zobowiązuje Grupę Stena Recycling do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych (GHG) w całym łańcuchu wartości do 2050 r. Oznacza to redukcję bezwzględnych emisji GHG zakresu 1, 2 i 3 o 90 proc.do roku 2050, w stosunku do roku bazowego 2021.
W ramach celów krótkoterminowych Stena Recycling zobowiązuje się do redukcji bezwzględnych emisji GHG z zakresu 1 i 2 o 50 proc. do roku 2030 oraz do redukcji bezwzględnych emisji GHG zakresu 3 z kategorii: zakupionych towarów i usług, dóbr inwestycyjnych oraz transportu i dystrybucji o 25 proc.
– Razem z naszymi klientami już przyczyniamy się do zmniejszenia wpływu na klimat, zamieniając ich odpady w nowe zasoby dzięki naszym zaawansowanym technologiom recyklingu. Jesteśmy również zdeterminowani, aby zmniejszyć nasz własny ślad klimatyczny w Stena Recycling. Zatwierdzone cele SBTi wspierają nas w ciągłym rozwijaniu usług w zakresie recyklingu i rozwiązań cyrkularnych, w całym naszym łańcuchu wartości, jednocześnie zapewniając, że będziemy to robić przy niewielkim wpływie na klimat – mówi Kristofer Sundsgård, CEO Stena Recycling Group.
Koncentracja na:
Stena Recycling skoncentruje się na: redukcji emisji z własnych maszyn roboczych i ciężarówek poprzez elektryfikację i wykorzystanie biopaliw, przejściu na energię elektryczną (bez używania paliw kopalnych) w procesach operacyjnych, a także na przeglądzie łańcucha logistycznego i współpracy z dostawcami z obszaru transportu w celu znalezienia bardziej wydajnych pod względem emisji dwutlenku węgla rozwiązań.
Różnica między celami krótkoterminowymi a zerową emisją netto
Cele krótkoterminowe: Szybkie, szerokie redukcje emisji bezpośrednich i pośrednich w łańcuchu wartości muszą być nadrzędnym priorytetem dla firm. Muszą one ustalić krótkoterminowe cele oparte na nauce, aby zmniejszyć emisję o około połowę przed rokiem 2030. Jest to najskuteczniejszy, naukowo uzasadniony sposób ograniczenia wzrostu globalnej temperatury o 1,5°C.
Cele zerowej emisji netto: Firmy muszą ustalić długoterminowe cele oparte na nauce prowadzące do ograniczenia wszystkich możliwych (zwykle ponad 90 proc.) emisji przed rokiem 2050.
O SBTi
Inicjatywa Science Based Targets (SBTi) jest globalną organizacją, której celem jest pomoc i wspieranie firm w wyznaczaniu celów klimatycznych. Zgodnie z obecną opinią naukową cele te muszą być istotne i przyczyniać się do ograniczenia globalnego ocieplenia o 1,5°C. w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej. Dołączenie do SBTi daje możliwość wspierania, angażowania i dzielenia się najlepszymi praktykami dotyczącymi wpływu na klimat. Ważnym celem inicjatywy jest pokazywanie dobrych praktyki i wysików innych spółek oraz inspirowanie innych do podejmowania podobnych działań na rzecz neutralności klimatycznej.
źródło: mat. pras. Stena Recycling