Opakowanie, które nie śmieci, czyli 20 żyć szklanej butelki. – Blisko 1/3 wolumenu piw Carlsberg Polska sprzedawana jest w butelce zwrotnej, a w 2023 r. 93 proc. z nich wróciło do browarów i zostało ponownie napełnione – mówi Agata Koppa, dyrektorka ESG Carlsberg Polska.
Ślad węglowy szklanej butelki zwrotnej maleje z każdym jej użyciem. Konsumenci mają realny wpływ na ten proces, pod warunkiem, że odniosą butelkę do sklepu. Jedną taką butelkę producent może użyć do 20 razy, odbierając, myjąc i napełniając ją ponownie.
Każda z butelek zwrotnych jest w 71 proc. wyprodukowana z surowca wtórnego. Dodatkowo taka butelka po zużyciu w 100 proc. nadaje się do recyklingu.
Carlsberg zachęca do zwrotu butelek
– Blisko 1/3 wolumenu piw Carlsberg Polska sprzedawana jest właśnie w butelce zwrotnej, a w 2023 r. 93 proc. z nich wróciło do browarów i zostało ponownie napełnione – mówi Agata Koppa, dyrektorka ESG w Carlsberg Polska. To świetny wynik, ale dążymy do 100 proc. Dlatego nie tylko w Dzień bez Śmiecenia, ale przez cały rok, zachęcamy konsumentów do tego, by zwracali butelki do sklepu.
Butelka zwrotna vs. bezzwrotna – czym się różnią?
W kwestii szklanych butelek, największe znaczenie ma rozróżnianie czy jest to opakowanie zwrotne, czy jednorazowe. Od tego zależy, gdzie ma trafić po wypiciu zawartości. Butelka zwrotna na etykiecie zawsze ma napis „butelka zwrotna” lub ikonę oznaczającą zwrotność. Zawsze powinna trafić z powrotem do sklepu, skąd transportowana jest do browaru, myta i ponownie napełniana. Dzięki temu jej ślad węglowy jest 10 krotnie mniejszy aniżeli butelki jednorazowej. Jej wyrzucenie do śmietnika lub kosza na szkło jest marnowaniem potencjału tego opakowania, gdyż jest to opakowanie przystosowane do wielokrotnego użytku.
Butelka bezzwrotna – jednorazowa, jest zazwyczaj z cieńszego szkła i w 100 proc. podlega recyklingowi. Dlatego powinna zawsze zostać wyrzucona do pojemnika na stłuczkę, skąd trafia do huty, gdzie przetapiana jest w pełnowartościowy szklany wyrób.
20 żyć jednej butelki
Jedna szklana butelka zwrotna potrafi zastąpić aż 20 butelek bezzwrotnych. Niestety, potencjał ten często nie jest w pełni wykorzystywany. Według danych Carlsberg Polska 1 butelka wraca do napełniania średnio około 13 razy, to o 7 mniej aniżeli jej potencjał. A co potem? Zużyta butelka jest w 100 proc. przetapiana na nowe, pełnowartościowe opakowanie.
Carlsberg Polska w kwietniu 2024 r. opublikował po raz ósmy Raport ESG. W kampanii informującej o działaniach spółki w obszarze ESG wykorzystano grafiki polskiego rysownika – Piotra Jedlińskiego, autora popularnego cyklu rysunków satyrycznych Ptaszek Staszek. Więcej o działaniach Carlsberg Polska na rzecz celu ZERO odpadów opakowaniowych TUTAJ.