Celem działań określonych w Strategii ESG Grupy Benefit Systems na lata 2024-2026 jest „lepsze życie obecnych i przyszłych pokoleń”, co może być zrealizowane poprzez współtworzenie aktywnych społeczności, wyznaczanie trendów w zakresie zrównoważonego rozwoju i pozytywnego wpływu – podaje Grupa Benefit w opublikowanym właśnie raporcie zrównoważonego rozwoju za 2023 rok.
To siódmy w historii firmy Raport ESG. Dokument podsumowuje działania w obszarze środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego oraz prezentuje ambicje spółki związane z wywieraniem pozytywnego wpływu na otaczające społeczeństwo i środowisko.
– Zmieniające się uwarunkowania prawne i regulacje Unii Europejskiej w obszarze zrównoważonego rozwoju stawiają przed nami jeszcze wyższe wymagania w zakresie dostosowania modelu biznesowego do nowych wyzwań i oczekiwań społecznych. Przyjęta przez Grupę Kapitałową Benefit Systems strategia ESG ukierunkowuje nasze działania na rzecz zwiększenia pozytywnego wpływu na społeczeństwo i środowisko. Zachęcamy do zapoznania się z załączonym podsumowaniem naszych działań. Wierzymy, że efektem podjętego dialogu będzie wypracowanie kolejnych rozwiązań, pozwalających nam wspólnie podążać w kierunku przyszłości pod znakiem zrównoważonego rozwoju – czytamy w liście Zarządu Benefit Systems S.A. otwierającym Raport ESG.
Strategia ESG Grupy na lata 2024-2026 bazuje na trzech kluczowych filarach, na które składają się społeczeństwo, biznes oraz środowisko. W ramach każdego z nich określono i wypracowano konkretne priorytety, a także mierniki sukcesu
Zobowiązanie Grupy Benefit Systems: promowanie aktywności fizycznej
Grupa Benefit Systems za swoje zobowiązanie wobec społeczeństwa uznaje promowanie aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród różnych grup społecznych. W latach 2024-2026 w ramach działań Fundacji MultiSport przeprowadzonych zostanie łącznie minimum 37 tys. bezpłatnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży. Fundacja będzie także rozwijać program „Aktywne Szkoły MultiSport” oraz program skierowany do osób z niepełnosprawnościami. Grupa będzie podejmować dalsze działania na rzecz promocji aktywności fizycznej wśród dzieci w wieku 6-11 lat oraz seniorów. Istotnym obszarem jest angażowanie pracowników we wspieranie społeczności, co odbywa się poprzez zwiększanie rok do roku liczby godzin przeznaczonych na wolontariat pracowniczy.
Kolejnym zobowiązaniem przyjętym na lata 2024-2026 w obszarze społeczeństwa jest dbanie o dobrostan i dobre samopoczucie (zarówno fizyczne jak i psychiczne), kondycję pracowników, użytkowników i klientów Grupy Benefit Systems. Wśród planowanych aktywności są, m.in.: kampania edukacyjna MultiLife, rozbudowa sieci partnerów i własnych klubów fitness, promocja i rozwój programu wellbeingowego.
Odpowiedzialne zarządzanie
Grupa Benefit Systems w sposób strategiczny zarządza obszarem ESG włączając zarządzanie ryzykiem ESG do istniejących ram zarządzania ryzykiem w Grupie, jak również uwzględniając kryteria ESG w procesach zakupowych. W nadchodzących latach Grupa będzie podnosić świadomość i edukować partnerów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wspólnie z nimi planuje tworzyć standardy odpowiedzialnego zarządzania, oraz wspierać ich w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Dbałość o środowisko
W ramach strategii ESG na lata 2024-2026 Grupa Benefit Systems za cel obiera minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko i klimat. Podejmuje działania, by zredukować ślad węglowy w Grupie. Do 2026 roku 25 proc. zakupionej energii będzie pochodzić z OZE. Od 2024 roku wszystkie nowe i remontowane kluby w Polsce należące do Grupy Benefit Systems będą spełniać Standard Zielonego Klubu Benefit Systems. Standard Zielonego Klubu obejmuje wytyczne opracowane w oparciu o doświadczenia własne Grupy Benefit Systems oraz najlepsze praktyki rynkowe.
B Corp
Benefit Systems jest pierwszą i jak dotąd jedyną spółką giełdową w Polsce, która po dołączeniu w 2018 roku do ruchu B Corp, w 2023 roku odnowiła tę certyfikację. Do grona firm B Corp, czyli Benefit Corporations, zalicza się organizacje, które w model swojej działalności wpisały zasady społecznej odpowiedzialności biznesu, angażują się w rozwiązywanie najważniejszych problemów społecznych, a podstawą ich funkcjonowania jest partnerski i etyczny model współpracy ze wszystkimi interesariuszami.
W Polsce działa obecnie 10 certyfikowanych przedsiębiorstw, a na całym świecie funkcjonuje ich już ponad 8 tys. W ramach certyfikacji B Lab, które koordynuje proces przyznawania certyfikatów, prowadzi szczegółową analizę funkcjonowania spółki Benefit Systems i jej otoczenia. Aby uzyskać certyfikat, podmiot musi zdobyć określoną liczbę punktów w pięciu kategoriach: ład korporacyjny, polityka zatrudnienia, wpływ na społeczności otaczające firmę, relacje z klientami i ochrona środowiska. Warunkiem certyfikacji jest nie tylko deklaracja działań, ale także przedstawienie dokumentów i innych dowodów, które potwierdzają rezultaty prowadzonych inicjatyw oraz ich długofalowy charakter w ramach strategii biznesowej firmy.
Benefit Systems najlepszy rezultat uzyskała, m.in.: w obszarze ładu korporacyjnego, dbałości o relacje z pracownikami oraz w zakresie wspierania społeczności.
Kwestionariusz ESG
Od 2021 roku firmy, które chcą współpracować z Benefit Systems, muszą wypełnić specjalny Kwestionariusz ESG. Na jego podstawie potencjalni kontrahenci oceniani są pod kątem społecznej odpowiedzialności i czynników zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo dostawcy mają obowiązek zapoznać się z zasadami etyki biznesowej przyjętymi w Benefit Systems, wynikającymi z Kodeksu Etyki oraz wspomagającymi Kodeks wewnętrznymi regulacjami, podpisując odpowiednie oświadczenie, bądź regulując ten zakres w zapisach umownych.
Różnorodność i włączanie (DEI)
W 2023 roku Benefit Systems zakończył prace nad nową „Polityką różnorodności”, która ostatecznie została rozszerzona do „Polityka Zarządzania Różnorodnością, Równym Traktowaniem i Kulturą Włączenia (DEI)”. Dokument powstał w ramach wieloetapowego projektu partycypacyjnego, w którym udział wziął cały zespół Benefit Systems. Nowa polityka odzwierciedla podejście Spółki do obszaru DEI (diversity, equity and inclusion – różnorodność, równość i włączanie).
Wieloetapowy proces obejmował: analizę dokumentów i procedur, ogólnofirmowe badanie różnorodności i poczucia przynależności, wywiady indywidualne z pracownikami ze wszystkich obszarów biznesowych, stworzenie zespołu projektowego, do którego chętni pracownicy zgłaszali się sami, by wspólnie pracować nad założeniami i kształtem „Polityki różnorodności”. Tak wypracowany projekt był analizowany przez kluczowe osoby (odpowiedzialne za najważniejsze obszary związane z kwestiami pracowniczymi, inwestorskimi i ESG), a następnie akceptowany przez zarząd Benefit Systems. Finalnie dokument został opublikowany do wiadomości wewnętrznej (cały zespół Benefit Systems) oraz zewnętrznej (między innymi na stronie korporacyjnej).
„Polityka Zarządzania Różnorodnością, Równym Traktowaniem i Kulturą Włączenia (DEI)”: • jest jednoznaczną deklaracją, że Benefit Systems chce tworzyć organizację, w której wzajemny szacunek, poczucie bezpieczeństwa i dobrostan każdej osoby są podstawą codziennego funkcjonowania, • nawiązuje do wartości zawartych w „Kodeksie Etyki Grupy Benefit Systems BS_WAY”
Działania na rzecz różnorodności
Grupa Benefit Systems zapewnia zróżnicowane formy i zakresy programów rozwojowych dla pracowników. Oferuje atrakcje kulturalne i sportowe, dedykowane miłośnikom różnych hobby czy dyscyplin sportu. Pracownicy otrzymują bogaty pakiet świadczeń, zróżnicowany pod kątem potrzeb i oczekiwań (np. w kwestii opieki zdrowotnej czy świadczeń dla dzieci i dorosłych). Mogą też elastycznie planować swój czas i system pracy. Działania na rzecz różnorodności widoczne są w bieżących inicjatywach.
Przykładem jest między innymi coroczny konkurs fotograficzny „Dwie Godziny dla Rodziny” (w ramach promowania akcji Fundacji Humanites). Komunikację projektu prowadzi się tak, aby zachęcić każdego, nie tylko rodziny z dziećmi, do wzięcia w nim udziału (np. poprzez przesłanie zdjęć ilustrujących, jak spędziło się te dwie godziny). Uczestnikami mogli być także pracownicy, którzy prowadzą jednoosobowe gospodarstwa domowe i mają pod opieką zwierzęta lub są w związku partnerskim i nie posiadają dzieci, lub jako najbliższą rodzinę traktują przyjaciół. Podobna sytuacja ma miejsce podczas wydarzeń firmowych dla pracowników. Organizowane są wtedy różne atrakcje – tak, aby każda osoba znalazła podczas takiego spotkania „coś dla siebie”. Organizatorzy uwzględniają między innymi różne preferencje żywieniowe. W menu zawsze znajdują się potrawy wegańskie, wegetariańskie, bezcukrowe, bezglutenowe i dania tradycyjnie.
Zaangażowanie społeczne to jeden z fundamentów zrównoważonej działalności Grupy Benefit Systems. Na kanwie recertyfikacji B Corp, która zakończyła się w 2023 roku, wprowadzono do Statutu Benefit Systems nowatorskie na gruncie polskiego prawa zapisy: wypracowywanie zysku dla akcjonariuszy to cel działalności Spółki równorzędny z wywieraniem pozytywnego wpływu na społeczeństwo i środowisko.
Wpływ Grupy Benefit na środowisko
Grupa Benefit Systems podejmuje działania mające na celu minimalizację śladu węglowego. W ramach Strategii ESG, firma ustanowiła dwa kluczowe obszary do rozwoju w zakresie ochrony środowiska i zapobiegania zmianom klimatu: „Zielony Benefit” i „Zielony Klub”. Grupa monitoruje swój ślad węglowy, dążąc do jego ograniczania. Środowisko naturalne jest istotnym obszarem zainteresowania Benefit Systems ze względu na jego fundamentalne znaczenie dla planety, obecnych i przyszłych pokoleń, a także wpływ na stabilność ekonomiczną i społeczną.
W 2024 roku i kolejnych latach Grupa Benefit Systems będzie podejmować działania mające na celu redukcję swojego śladu węglowego, w szczególności poprzez zmniejszanie zużycia energii elektrycznej. W ramach dalszych prac nad Strategią ESG określono w niej cele i KPI związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych w Grupie.
Działania proekologiczne
Grupa Benefit Systems podejmuje szereg działań, mających na celu minimalizację śladu węglowego. W ramach Strategii ESG, firma ustanowiła dwa kluczowe obszary do rozwoju w zakresie ochrony środowiska i zapobiegania zmianom klimatu: „Zielony Benefit” i „Zielony Klub”. Działania związane z „Zielonym Benefitem” dotyczą ograniczenia śladu węglowego, np. poprzez zakupy energii z OZE. Prowadzone są akcje zwiększające świadomość ekologiczną pracowników, partnerów i klientów. Działania te inspirują, by podejmować zrównoważone decyzje, również poza miejscem pracy. Grupa Benefit Systems zachęca użytkowników kartsportowych, by działali ekologicznie, wprowadzając między innymi możliwość darmowych przejazdów rowerami miejskimi (na rynkach zagranicznych).
Zielone kluby fitness
W ramach „Zielonego Klubu” firma zdefiniowała i planuje wdrażać tzw. Standard Zielonego Klubu – spełniany przez wszystkie nowe i remontowane obiekty sportowe należące do Benefit Systems. W klubach fitness, zarządzanych przez Benefit Systems Oddział Fitness, w ramach działań ograniczających zużycie energii w 2023 roku przeprowadzono sukcesywną wymianę tradycyjnego oświetlenia na rozwiązania w technologii LED (na koniec 2023 roku takie rozwiązanie było zastosowane w około 50 proc. klubów). We wszystkich nowobudowanych i remontowanych klubach stosuje się standard montażu urządzeń o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię i wodę. W 2023 roku spółka po raz pierwszy pilotażowo uruchomiła klub fitness, w którym instalacja wodna jest całkowicie zautomatyzowana oraz wyposażona w smart oprogramowanie SCHELL SWS. Pozwala ono na ciągły monitoring i łatwe zarządzanie zużyciem wody za pomocą dedykowanych serwerów oraz bezdotykowej, elektronicznej armatury. W ramach technologii grzewczo-chłodniczych w przeważającej części montowano energooszczędne pompy ciepła.
W 2023 roku wszystkie nowe rozdzielnice elektryczne wyposażone zostały w mierniki zużycia energii. Dane statystyczne pozyskane w ten sposób będą podstawą do dalszych optymalizacji w obszarze energooszczędności oświetlenia, technologii grzewczo–chłodniczych – w tym ciepłej wody użytkowej, saun ogrzewanych elektrycznie. Większość klubów sportowych wyposażona jest w: osobne kosze na plastikowe butelki, zgniatarki do butelek, komunikaty wizualne (mające na celu edukację klientów w zakresie efektywnej segregacji odpadów).
Benefit Systems Oddział Fitness w swojej działalności korzysta także z regenerowanego sprzętu sportowego. Spółka kupuje używane maszyny i poddaje je gruntownej regeneracji, dzięki czemu pozostają one w obiegu wtórnym i otrzymują „drugie życie”. Jeśli działalność wymaga zakupienia nowego sprzętu, spółka zwraca uwagę na to, aby maszyny były jak najwyższej jakości i trwałości – tym samym zmniejsza się częstotliwość ich wymiany w poszczególnych obiektach.
W ramach procesu recyklingu spółka stosuje sportowe maty segmentowe, składające się głównie z granulatu gumowego (pochodzącego w 100 proc. z ponownego przetwórstwa wyrobów gumowych). Mając świadomość stopnia emisyjności obiektów nie tylko w trakcie ich cyklu życia, ale także na etapie samej budowy, inwestycyjne koncepcje firmy zakładają używanie trwałych i sprawdzonych wyrobów, a także korzystanie z technologii pochodzących od renomowanych producentów.
Remontując kluby i otwierając nowe obiekty, firma zapewnia odpowiednią jakość użytych materiałów, aby podlegały jak najmniejszej eksploatacji i mogły być użytkowane przez długi okres. Spółka zadbała również o właściwą gospodarkę odpadami budowlanymi, dbając o odpowiednie postanowienia w umowach z wykonawcami. W 2023 roku wdrożono narzędzie informatyczne w formie nowoczesnego, przejrzystego systemu do zarządzania czynnościami związanymi z procesami konserwacyjnymi oraz usuwaniem awarii, usterek.
System oferuje dodatkowe możliwości dotyczące monitoringu i formułowania statystyk z tego obszaru. Tym samym umożliwia szybkie wyciąganie trafnych wniosków i usprawnia proces nieustannego poszukiwania rynkowych alternatyw dla elementów o niesatysfakcjonujących parametrach w zakresie trwałości i niezawodności. Dodatkowo przy większości inwestycji w 2023 roku współpracowano z akustykiem w celu opracowania najlepszych metod izolacji wibroakustycznej. W ten sposób otoczenie wokół lokali jest chronione przed zanieczyszczeniem w formie nadmiernego hałasu oraz drgań.
Raport ESG Grupy Benefit Systems za 2023 rok został przygotowany zgodnie z międzynarodowym standardem raportowania zrównoważonego rozwoju Global Reporting Initative – GRI Standards 2021. Dokument spełnia także wymagania sprawozdania niefinansowego, zgodnie z Ustawą o rachunkowości. Pełny raport TUTAJ.
O Grupie Benefit
Grupa Benefit Systems, specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań w zakresie świadczeń pozapłacowych dla pracowników w obszarze sportu i rekreacji oraz wellbeingu pracowników. Głównym oferowanym produktem Grupy jest karta MultiSport, umożliwiająca korzystanie z sieci obiektów sportowych (w tym także tych, które należą do spółek z Grupy). Benefit zarządza także klubami fitness. Na koniec grudnia 2023 roku działało w Polsce 218 klubów.