Firma Apple ogłosiła swój kolejny krok na drodze do upowszechnienia czystej energii na świecie i realizacji strategii Apple 2030, której cel zakłada osiągnięcie przez spółkę neutralności węglowej w całym łańcuchu wartości przed upływem bieżącej dekady.
Globalna działalność operacyjna Apple i firmowy łańcuch dostaw produkcji są już zasilane ponad 18 gigawatami czystej energii – to ponad trzykrotny wzrost w porównaniu z 2020 r. Apple finansuje też nowe inwestycje w energię słoneczną w Stanach Zjednoczonych i Europie, żeby zrównoważyć zużycie energii związane z ładowaniem i zasilaniem urządzeń Apple.
Strategia 2030
Oprócz tego w ramach szerzej zakrojonej aktywności na rzecz środowiska naturalnego Apple realizuje inny ambitny cel strategii obranej na 2030 r. Dąży do tego, by zwracać do obiegu 100 procent wody słodkiej zużywanej przez działalność korporacyjną firmy w miejscach zagrożonych niedoborem wody. W ciągu następnych 20 lat firma odzyska niemal 26,5 mld litrów wody. Umożliwią to działania prowadzone z nowymi partnerami, w tym odtwarzanie rzek i warstw wodonośnych oraz finansowanie rozwiązań zwiększających dostępność wody pitnej. Tak jak w wypadku czystej energii firma Apple rozszerzyła swoje zobowiązanie dotyczące ochrony wody na cały łańcuch dostaw. Wspólnie z dostawcami Apple udało się zaoszczędzić w zeszłym roku ponad 45 mld litrów wody słodkiej, a od 2013 r., kiedy firma uruchomiła program ochrony wody przez dostawców, zaoszczędzono już 287 mld litrów wody.
– Czysta energia i ochrona wody mają kluczowe znaczenie dla zdrowia społeczności i są fundamentem odpowiedzialnego biznesu. Zmierzamy do osiągnięcia ambitnego celu klimatycznego strategii Apple 2030 i podejmujemy długofalowe działania na rzecz transformacji sieci elektroenergetycznych oraz odbudowy działów wodnych, żeby zadbać o bardziej ekologiczną przyszłość dla nas wszystkich – mówi Lisa Jackson, wiceprezeska Apple w pionie Environment, Policy, and Social Initiatives.
Apple wzywa swoich globalnych dostawców do korzystania z czystej energii
Energia elektryczna – zużywana do wytwarzania produktów Apple, jak i do ich ładowania i zasilania – ma największy udział w całkowitym śladzie węglowym Apple. Zgodnie ze strategią Apple 2030 spółka wezwała swoich globalnych dostawców do korzystania z czystej energii elektrycznej i zapewnienia neutralności węglowej wszystkich procesów związanych z obsługą Apple. Jak dotąd wyzwanie podjęło 320 dostawców odpowiedzialnych łącznie za 95 procent bezpośrednich wydatków produkcyjnych Apple. Dzięki ich wysiłkom do łańcucha dostaw Apple wprowadzono już 16,5 gigawata energii odnawialnej. W zeszłym roku pozwoliło to wygenerować w całym łańcuchu dostaw 25,5 mln megawatogodzin czystej energii i uniknąć tym samym emisji 18,5 mln ton dwutlenku węgla.
Eksploatacja urządzeń przez użytkowników również wiąże się z emisją gazów cieplarnianych. W związku z tym firma Apple zadeklarowała, że najpóźniej w 2030 roku będzie równoważyć czystą energią każdy wat energii zużywanej na ładowanie urządzeń i podejmie się ogromnych inwestycji w nową infrastrukturę pozyskiwania energii odnawialnej w różnych częściach świata. To część szerszej strategii niwelowania emisji związanych z użytkowaniem produktów Apple. Polega ona na wdrażaniu usprawnień, angażowaniu konsumentów w działania na rzecz dekarbonizacji sieci elektroenergetycznej i realizowaniu przedsięwzięć w obszarze czystej energii, które maksymalizują redukcję dwutlenku węgla i korzyści społeczne.
W Stanach Zjednoczonych Apple inwestuje w różne projekty fotowoltaiczne na terenie stanu Michigan. Prace budowlane już trwają, a jeszcze w tym roku do sieci elektroenergetycznej mają dzięki nim trafić 132 megawaty czystej energii. W Hiszpanii Apple współpracuje ze spółką ib vogt, międzynarodowym deweloperem farm fotowoltaicznych. Inwestycja ma zostać podłączona do sieci pod koniec 2024 roku i generować 105 megawatów energii słonecznej. Ze względu na rozwój swojej działalności korporacyjnej w Indiach firma Apple rozpoczęła projekt joint venture z przedsiębiorstwem CleanMax, ważnym deweloperem rozwiązań w zakresie energii odnawialnej. W ramach tej współpracy ma powstać sześć dachowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 14,4 megawata. To projekt lokalny, który zapewni dodatkową energię do zasilania indyjskich biur i dwóch sklepów detalicznych Apple, a także pozostałej działalności firmy w tym kraju. W 2018 r. po raz pierwszy 100 procent energii zasilającej globalną działalność korporacyjną Apple pochodziło ze źródeł odnawialnych.
Zaangażowanie Apple w rozwój energii odnawialnej otwiera nowe możliwości na rynkach całego świata. W 2018 r. firma Apple zrobiła innowacyjny krok i zapewniła swoim 12 dostawcom działającym na terenie Chin dostęp do energii odnawialnej w ramach inicjatywy China Clean Energy Fund (Fundusz Czystej Energii dla Chin). Cel Funduszu zrealizowano już z nawiązką, inwestując w instalacje wiatrowe i słoneczne o łącznej mocy ponad 1 gigawata w 14 chińskich prowincjach. Zgodnie z szacunkami projekty te powinny zapewniać w sumie 2400 gigawatogodzin energii odnawialnej rocznie, co odpowiada w Chinach zużyciu generowanemu przez ponad 2,5 miliona osób.
Naturalna ochrona zasobów wodnych
Apple pragnie chronić zasoby wodne wszędzie, gdzie prowadzi działalność. Dlatego współpracuje z dostawcami na etapie produkcji i w ramach długofalowego partnerstwa angażuje się w odtwarzanie ekosystemów, zaspokajanie lokalnych potrzeb związanych z wodą i zwiększanie odporności zasobów wodnych na zmianę klimatu. Niedobory wody są odczuwane lokalnie, dlatego firma Apple rozpoczęła pracę nad odzyskiwaniem wody słodkiej w tych miejscach prowadzonej działalności, gdzie ryzyko ich wystąpienia jest największe. Mowa m.in. o Kalifornii Północnej i Południowej, dorzeczu rzeki Kolorado w stanie Arizona, a także indyjskich stanach Telangana i Maharashtra. Wzorując się na swojej polityce pozyskiwania energii odnawialnej, Apple wdraża innowacyjne strategie i realizuje długoterminowe umowy, których celem jest zapewnianie i oszczędzanie zasobów wodnych w całych zlewniach. Począwszy od 2023 r. firma Apple przekazała już ponad 8 mln dolarów na uzupełnianie zasobów wody pitnej na terenach zagrożonych jej niedoborem. Ogłoszone dziś projekty mają zapewnić w sumie ponad 26 mld litrów wody w ciągu następnych dwóch dekad.
Oprócz wspierania odbudowy działów wodnych i innych naturalnych rozwiązań uzupełniających zasoby wodne w zagrożonych obszarach Apple przywiązuje też wagę do inteligentnego gospodarowania wodą w swojej działalności. W 2021 r. centrum przetwarzania danych Apple w miejscowości Prineville w stanie Oregon jako pierwszy tego typu obiekt na świecie otrzymało certyfikat International Water Stewardship Standard przyznawany przez Alliance for Water Stewardship (AWS). To uznawane na całym świecie potwierdzenie odpowiedzialnego gospodarowania wodą. Od tego czasu certyfikat zdobyły jeszcze cztery centra przetwarzania danych Apple, a firma pomogła go uzyskać także 20 zakładom swoich dostawców. W ubiegłym roku siedem zakładów dostawców z południa Indii i ponad 20 zakładów z okolic Szanghaju i miasta Suzhou w Chinach przeszło szkolenie z gospodarowania wodą organizowane przez AWS i innych przedstawicieli sektora.
Zielone Obligacje Apple
Realizację inwestycji w Stanach Zjednoczonych i innych częściach świata wspierają też zielone obligacje Apple. Zyski z zielonych obligacji wyemitowanych w 2019 r. firma Apple przeznaczyła rok temu na inwestycje w czystą energię, takie jak nowe farmy fotowoltaiczne w Michigan i projekt IP Radian Solar w Teksasie, autorski program wsparcia czystej energii u dostawców, a także na wysokojakościowe rozwiązania w zakresie usuwania dwutlenku węgla finansowane przez Restore Fund. Od 2016 r. firma Apple wyemitowała zielone obligacje o łącznej wartości 4,7 mld dolarów, z czego zainwestowano już ok. 3,4 mld dolarów.
Więcej o zrównoważonym rozwoju Apple TUTAJ.
Źródło: Apple
Comments 1